Geologie regionu
ložiska vápenců
V širším okolí Mořiny, jako v ostatních částech Barrandienu jsou uložena ložiska vápenců na spodním devonu, s vysokým obsahem karbonátů. Náleží k prvohorním sedimentům centrálního segmentu pražské pánve.
SEDIMENTY PŘEVÁŽNĚ S DRTÍ


LOMY V OBLASTI TZV. VELKÉ MOŘINY
SLOŽITOST GEOLOGICKÉ STAVBY
Složitost geologické stavby je ještě násobena porušením příčnou tektonikou, kde často vznikalo zkrasovění, místy i s dutinami. V druhohorách byla celá širší oblast vystavena erozi a povrchovému zvětrání. V křídovém období zde sedimentovaly jezerní a mořské sedimenty, z nichž se zachovaly pouze relikty nebo záteky hlín, písků, štěrků do tektonicky porušených a zkrasovělých partií vápenců. Později byl reliéf terénu zmlazen zářezem koryta Berounky a jejích přítoků, někde s akumulacemi terasových štěrků. Je možno říci, že popsaná složitá geologická stavba – různé druhy vápenců, tektonika i druhotné zkrasovění, znesnadňují dobývání, a kladou vysoké nároky na řízení těžby.

DNES TĚŽBA PROBÍHÁ VE TŘECH LOMECH
1.
V lomu Čeřinka, který je založen v severním křídle antiklinály Doutnáče, a je hlavním zdrojem suroviny pro odsiřování elektráren.
2.
V lomu Holý Vrch, který se nachází na jižním křídle a v jádru antiklinály Ameriky. Zde jsou převážně vápence vhodné pouze pro výrobu drceného kameniva.
3.
Lom Tetín na pravém břehu Berounky, kde jsou vyvinuty vápence koněpruské a slivenecké ve větší mocnosti. Zdejší surovina je vhodná k účelům náročnějším na obsah karbonátů a čistotu suroviny.
4 DOBÝVACÍ PROSTORY
Ve správě společnosti LOMY MOŘINA jsou 4 dobývací prostory, včetně zpracovatelského zařízení:
1.
DP Kozolupy – Čeřinka (ložisko Čeřinka)
2.
DP Trněný Újezd (ložisko Holý Vrch)
3.
DP Mořina (ložisko Mořina a Kamenný Vrch) – v součastnosti netěžené.
4.
DP Tetín – Hostím (ložisko Tetín)
Ověřené zásoby vápenců vysokoprocentních i ostatních vytváří předpoklad možnosti dlouhodobé těžby. Objemem ověřených zásob a velikostí současné produkce se jedná o významnou těžební společnost v Čechách.